Mechanické zabezpečenie objektu sťažuje neoprávnené vniknutie, elektronický zabezpečovací systém zlodej vystraší, upozorní okolie, že v dome, byte sa niečo deje. Elektronické zabezpečenie nie je pre zlodeja neprekonateľná prekážka, výrazne však znižuje šancu na úspech. V každom prípade kombinácia kvalitných mechanických a elektronických prostriedkov zaručí vyšší stupeň bezpečnosti.
Pri rozhodovaní, aký zabezpečovací systém zvoliť, sa obráťte na špecializovanú predajňu alebo firmu, kde vám poskytnú odborné poradenstvo. Môžete si vybral drôtový alebo bezdrôtový systém, prípadne ich kombináciu. Všeobecne možno povedať, že takýto systém je vlastne stavebnica, ktorá sa skladá z ústredne, ktorá je umiestnená v technickej časti bytu. Ďalej z ovládacej klávesnice v zádverí a sústavy detektorov, ktoré dokážu detegovať pohyb osôb v objekte, otváranie okien a dverí, rozbíjanie skla. Údaje z detektorov vyhodnocuje ústredňa a podľa potreby a nastavenia spustí vnútornú a vonkajšiu sirénu alebo telefónny komunikátor. Sirény vystrašia páchateľa a informujú okolie, telefónny komunikátor zasa informuje majiteľa o narušení objektu. Pri výbere elektronického zabezpečovacieho signalizačného systému vyberajte podľa typu objektu.
Ústredňa elektronickej ochrany domu
Mozgom každého zabezpečovacieho systému je ústredňa. Ústredňa vyhodnocuje všetky signály z detektorov a ovládacích zariadení a na základe ich analýzy a v súlade s nastavením programu rozhoduje o vyhlásení poplachu. Ústredňa umožňuje rozdeliť dom či byt na niekoľko zón, na ktoré možno pripojiť niekoľko detektorov. Je ovládaná pomocou klávesnice. Ústredňa by mala byť oddelená od kódovacej klávesnice a umiestnená tak, aby nebola na očiach. Klávesnica sa umiestňuje priamo pri vchode.
Detektory magnetické, pohybové
Ďalší prvok systému elektrického zabezpečenia sú detektory. Existuje viacero typov, najčastejšie sú využívané magnetické, akustické, pohybové.
Vzhľadom na to, že 80 % vlámaní je spáchaných prekonaním vchodových dverí, je ochrana vstupu najpodstatnejšia. Dvere by mali byť predovšetkým chránené mechanickou zámkou, aby sa nedali ľahko otvoriť. Samozrejme, že čím je zámka zložitejšia, tým je odolnejšia. O indikáciu otvorenia dverí sa postará magnetický detektor. Ten upozorní ústredňu, že boli otvorené dvere a ústredňa čaká na vypnutie ochrany v objekte. Pokiaľ nedôjde k vypnutiu počas nastavenej doby, ústredňa vyhlási poplach v objekte.
Podobným spôsobom ako vstupné dvere je možné zabezpečiť všetky dvere a okná do objektu. Pre detekciu rozbitia sklenenej výplne sa dnes používajú akustické detektory rozbitia skla. Magnetické detektory a detektory rozbitia skla zabezpečujú základnú plášťovú ochranu objektu. Pre kvalitnú ochranu vnútorných priestorov pred narušiteľmi sa používajú predovšetkým infrapasívne detektory, takzvané PIR detektory. Tieto sú schopné na základe analýzy teplôt v miestnosti spoľahlivo detegovať pohyb človeka v priestore.
Štandardom pri elektronických zabezpečovacích systémoch je aj ochrana objektov pred nebezpečenstvom požiaru alebo výbuchu. Pokiaľ sa na kúrenie alebo varenie používa plyn, malo by byť samozrejmosťou použitie detektora úniku plynu. Do kompletnej ochrany bytu je možné zahrnúť tiež ochranu vášho počítača, elektronických informácií, ktoré sú a budú ešte viac v nebezpečenstve ako hmotný majetok.
Signalizácia – alarmy, sirény
V prípade poplachu aktivuje ústredňa poplachové zariadenia. Narušenie môže byť signalizované interiérovou sirénou, vonkajšou sirénou so zabudovaným majákom na priečelí domu smerom do ulice alebo diaľkovým signálom cez rôzne telefónne alebo GSM komunikátory.
Vnútorné interiérové sirény majú vysoký prenikavý zvuk a ich hlavným cieľom je odradiť páchateľa. Keď páchateľa prekvapí „jačavý“ zvuk sirény, vo väčšine prípadov sa dá okamžite na útek. Vonkajšie sirény majú, naopak, za úlohu prilákať pri poplachu pozornosť susedov alebo okoloidúcich. Na tento účel je výkonná siréna doplnená intenzívnym blikajúcim majákom. Pretože siréna umiestnená vonku môže byť ľahko zraniteľná, je nutné pri jej výbere dbať na dôkladné mechanické vyhotovenie.
Komunikátory
Ak dôjde k narušeniu objektu s elektronickým zabezpečením, informácia o poplachu sa dostane k majiteľovi okamžite prostredníctvom automatického telefónneho komunikátora. Tam, kde nie je zavedená pevná linka, plnia rovnaký účel komunikátory GSM, ktoré sú v súčasnosti štandardom v zabezpečení. Postarajú sa o to, aby bola správa o poplachu s presným popisom udalosti odoslaná na niekoľko prednastavených mobilných čísel alebo zavolajú na niekoľko mobilov akustické upozornenie. Pre najvyšší stupeň zabezpečenia sa používa prenos poplachových informácií na pult centralizovanej ochrany.
Klasické alebo bezdrôtové systémy
Prvky elektronického zabezpečenia sú navzájom prepojené káblami, ktorými sa prenáša napájacie napätie a všetky informácie. Bezdrôtové systémy medzi sebou komunikujú rádiovo a detektory sú napájané z batérií. Spoľahlivosť a bezpečnosť oboch variantov závisí na type výrobku.
V praxi sa osvedčil hybridný systém, teda kombinovaný bezdrôtovo – drôtový. Tam, kde je možné káble naťahať, nainštalujú sa drôtové zabezpečovacie prvky a kde nie, bezdrôtové. Takýto systém je cenovo výhodný a plne flexibilný, a aj komfortný.
Pokiaľ sa rozhodnete zaobstarať si systém elektronického zabezpečenia domu, hľadajte u odborníkov, ktorí by vám mali predložiť potrebné atesty a kvalitu potvrdiť certifikátom Národného bezpečnostného úradu.
Zabezpečenie bytových domov
Prvým krokom na zvýšenie bezpečnosti je zamedziť pohyb nesprávnych ľudí v dome. Vysoké nároky na zabezpečenie vchodových dverí bytových domov spĺňajú elektromagnetické zámky, ktoré nahrádzajú staré elektromechanické. Tieto sa stávali často objektom vandalizmu, pretože sa dali jednoducho vylomiť a vchodové dvere potom zostali na nejaký čas nezabezpečené, ponúkali bezproblémové vniknutie neoprávnených osôb do spoločných priestorov domu.
Ďalším krokom na zvýšenie bezpečnosti obyvateľov domu by mala byť inštalácia prístupového systému s kontrolou vstupu aj výstupu. Na otváranie vchodových dverí do bytového domu slúžia dotykové elektronické kľúče, ktoré sa vydávajú len obyvateľom domu. Takto je vchod zabezpečený proti neoprávnenému vniknutiu cudzích osôb. Dotykový elektronický kľúč – DEK je založený na technológii, ktorá ako identifikačné médium využíva špeciálny kovový čip s unikátnym identifikačným číslom. Kovový čip má vysokú ochranu proti kopírovaniu a je odolný proti mechanickej záťaži.
Prístupový systém by mal nielen zabezpečiť uzamykanie objektu, ale aj poskytnúť obyvateľom informácie potrebné na kontrolu vstupu a výstupu osôb do objektu. Je schopný pracovať samostatne, bez pripojenia na osobný počítač. Pokiaľ je však potrebná kontrola vstupu a výstupu, je možné pripojiť systém DEK ma počítač s inštalovaným potrebným softvérom.
K dôležitým prvkom, ktoré zvyšujú bezpečnosť v bytovom dome, sú monitorovacie zariadenia, ktoré monitorujú spoločné priestory domu a zaznamenávajú udalosti v digitálnej podobe. Použitie vhodného kamerového systému môže rôzne incidenty obmedziť alebo aj natrvalo vylúčiť.